baner

  

Prawidłowe przycinanie winorośli gwarantuje długie i obfite plonowanie.

 

Cięcie winorośli

Bez względu na wybór formy prowadzenia winorośli najważniejsze jest umiejętne jej cięcie. Błędy popełnione na samym początku uprawy winorośli mogą zaważyć na dalszym jej rozwoju i plonowaniu w latach następnych. Źle cięta winorośl po kilku latach może znacznie obniżać plonowanie , aż do całkowitego braku owocowania i obumarcia. Niejednokrotnie taki stan rzeczy zrzucany jest na choroby, ponieważ nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie błędy popełnione podczas ciecia winorośli mogą mieć takie same skutki.

Kiedy ciąć winorośl?

Krążą opinie, że cięcie powinno być przeprowadzone już jesienią. Jeżeli ktoś decyduje się na ten termin musi pamiętać o bardzo dobrym zabezpieczeniu łozy przed mrozami. Przycięta łoza jest dużo bardziej narażona na przemarznięcie. Zdarza się , że przycięta jesienią łoza całkowicie przemarza. Dlatego najodpowiedniejszym terminem ciecia winorośli jest koniec lutego początek marca. W naszych warunkach w miesiącu lutym występują bardzo silne mrozy.
Z kolei zbyt późne przystąpienie do cięcia czyli w okresie "płaczu łozy" opóźnia zabliźnianie się ran po cięciu co przyczynia się do osłabienia rośliny i wystąpieniem ryzyka zakażenia jej chorobami.

Jak ciąć winorośl?

Rysunek poniżej pokazuje jak prawidłowo ciąć łozę. Łoza powinna być przycięta ok. 2 cm nad oczkiem z lekkim skosem przeciwnie do oczka tak by sok wypływający z rany nie spływał na oczko. Oczywiście w przypadku łozy przeznaczonej na ramię w pozycji poziomej nie ma konieczności cięcia ze skosem.



Mało kto zdaje sobie z tego sprawę co dzieje się z łozą po cięciu. Należy pamiętać by zawsze ciąć łozę z jednej strony (Rys.3 A,B), a nową latorośl zostawiać zawsze po zewnętrznej stronie (Rys.3 C). Podobnie postępujemy wiosną po posadzeniu nowych sadzonek. Pozostawiamy dwie maksymalnie trzy latorośle wyrastające po zewnętrznej stronie. Wszystkie inne usuwamy jak najwcześniej. Ciecie łozy raz z jednej, raz z drugiej strony powoduje zmniejszenie światła łozy. Dzieje się tak dlatego, że każde przycięcie łozy (w miejscu ciecia) powoduje powstawanie czopów. Czopy te rozrastając się wraz ze wzrostem starej łozy powodują zamykanie kanału którym krążą soki.

 

Rysunek nr 2 pokazuje jak powstają czopy wewnątrz łozy po cieciu.


Rys. 2

Rysunek nr 3 pokazuje jak należy ciąć łozę by unikać zaczopowania.
 


Rys. 3

 Co należy zrobić jeśli błąd już został popełniony wcześniej? 



Kiedy podczas formowania pnia krzewu źle przycinana łoza wytworzyła zgrubienia (miejsca powstania czopów) musimy usunąć zaczopowany odcinek. Jednak zanim to uczynimy konieczne jest pozostawienie łozy (tak zwanego "wilka") wyrastającej ze starego drewna poniżej miejsca powstania czopów. Przycinamy go na 3 oczka ("A"), a błędnie przyciętą starą łozę usuwamy całkowicie ("B").

Jaką formę prowadzenia krzewów przyjąć?


Zanim podejmiemy decyzję musimy wiedzieć jakie wymagania ma odmiana, którą będziemy sadzić. Musimy wiedzieć czy odmiana dobrze znosi krótkie cięcie czy wymaga długiego cięcia. Ważna też jest siła wzrostu, czy łoza jest sztywna czy wiotka i jaka jest odporność odmiany na choroby. Wszystkie te czynniki mają wpływ na wybór formy prowadzenia winorośli. Musimy pamiętać aby zapewnić winorośli optymalne warunki do zakwitnięcia, zawiązania i dojrzewania owoców. Musimy wiedzieć jak będzie rosła latorośl i do czego będzie przymocowana. Nie można zapominać o konieczności prowadzenia w taki sposób aby krzew był dostatecznie przewietrzany co pozwoli ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Wybieramy formę , która spełni nam te warunki i będzie dla nas najwygodniejsza w prowadzeniu. Najbardziej znane formy prowadzenia winorośli to: Gouyot double, Gouyot simple, Royat, Cesenevy, Głowa, Kurtyna.

Przykładowe formy prowadzenia winorośli