Jestes tutaj: Start
Święto Polskiego Wina - Sokołowiec 2010

Święto Polskiego Wina -  Sokołowiec 2010

Kolejny sukces win z winnicy “Zawisza”

stoisko.jpg

 

 

Tegoroczne Święto Polskiego Wina trwające od 26.11. do 28.11 odbyło się w krainie wygasłych wulkanów na Pogórzu Kaczawskim w m. Sokołowiec leżącej w pobliżu góry Ostrzyca Proboszczowicka -zwanej potocznie Śląską Fudżijamą. W pierwszym dniu pobytu winiarze byli zaproszeni  przez kasztelana zamku Grodziec na wspaniałą kolację podczas której panowała iście rodzinna atmosfera.

Drugi dzień rozpoczął się oficjalnym otwarciem Święta Polskiego Wina przez Dionizosa w asyście  bachantek. Od godz. 10,00 można było zwiedzać stoiska przygotowane przez winiarzy, miejscowych rzemieślników ludowych  jak i firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją sprzętu winiarskiego. W śród stoisk polskich winiarzy było też stoisko winnicy z Gruzji gdzie można było zdegustować wspaniałe wina białe i czerwone. Na terenie wystawowym drugiego dnia odbyło się również szkolenie z dziedziny ochrony winorośli, prezentacja multimedialna winnic biorących udział w Święcie Polskiego Wina oraz prelekcja dotycząca sytuacji prawnej winiarstwa polskiego poprowadzona przez Naczelnika Wydziału Wyrobów Winiarskich, Napojów Spirytusowych i Rejestracji Producentów Wyrobów Akcyzowych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Potockiego.                         
Wieczorem odbył się bankiet na którym przeprowadzono konkurs win w ocenie publiczności, odczytano wyniki oraz wręczono nagrody konkursów w ocenie sommelierów i dziennikarzy. Po części artystycznej rozpoczęła się zabawa Andrzejkowa i wszyscy świetnie się bawili do późnej godziny.
W tym roku udział w ŚPW wzięły 23 winnice z różnych regionów Polski. Ziemię Tarnowską reprezentowały winnice : „Demeter” Weroniki i Wiktora Zagórskich, „Kuźnia” Joanny i Piotra Zagórskich z Gromnika i nasza winnica „Zawisza”. Te trzy winnice są członkami powstałego w tym roku Tarnowskiego Bractwa Winiarskiego.

Stoisko Winnic Demeter i Kużnia i ich goście.

 obraz_329.jpg

 

 

Wszystkie winnice biorące udział w ŚPW wystawiły do konkursu  kilkadziesiąt win w  kategoriach: wina młode białe i czerwone, wina dojrzałe białe i wina dojrzałe czerwone, które oceniały dwie komisje – sommelierów i dziennikarzy. Tegoroczny konkurs win był nieco zmieniony ponieważ nie zastosowano podziału na winnice małe i duże. Tak więc małe początkujące winnice musiały konkurować z tymi dużymi z większym doświadczeniem.     

Jak się okazało w kategorii młodych win 2010 , wina winnic „Demeter” i „Kuźnia” wspaniale poradziły sobie z konkurencją. W komisji sommelierów w tejże kategorii winnica „Demeter” zdobyła pierwsze miejsce za wino Solaris 2010, a winnica „Kużnia” również za wino Solaris 2010 drugie miejsce. W komisji dziennikarzy sytuacja była odwrotna, winnica „Kuźnia” zdobyła pierwsze miejsce za wino Solaris 2010 , a winnica „Demeter” drugie miejsce też za wino Solaris 2010.
 
Winnica „Zawisza” w tym roku wystawiała  tylko dojrzałe wina , które również zostały bardzo wysoko ocenione.  W kategorii wina  dojrzałe białe w komisji sommelierów wino Irys 2009 zdobyło pierwsze miejsce a wino Phoenix 2009 trzecie miejsce. W kategorii wina dojrzałe czerwone w komisji sommelierów , wino Rubin 2009 zdobyło drugie miejsce a wino Monarch 2009 trzecie miejsce. W tej samej kategorii ale w komisji dziennikarzy wino Karmin 2009 zdobyło drugie miejsce. Jak co roku, tak i  tym razem również publiczność wybierała najlepsze wina. W tej kategorii  drugie miejsce zdobyło wino z winnicy „Zawisza” o nazwie Helios 2009.                          

Warto wspomnieć, że wino Phoenix 2009  podczas Święta Winobrania 2010 w Zielonej Górze zdobyło drugie miejsce w kategorii win białych w konkursie  o tytuł Grand Vin Winobranie 2010. Natomiast wino Rubin 2009 podczas trwania targów Enoexpo 2010 w Krakowie zdobyło srebrny medal w konkursie Polskich Win i było najwyżej ocenionym z win czerwonych.

 stoisko_1.jpg