Jestes tutaj: Start
Święto Polskiego Wina 2009
Święto Polskiego Wina – Zielona Góra 2009

Kolejny sukces win z winnicy „Zawisza”

duet__solaria.jpg

Wino białe półsłodkie z odmiany Solaris
zdobyło tytuł
Grand Vin Polonais
Święto Polskiego Wina 2009 tym razem odbyło się w Zielonej Górze w dniach 4-5 grudnia.

Uczestniczyło w nim 20 winnic z Polski i 3 winnice z zagranicy. W przepięknej scenerii zielonogórskiej Palmiarni, gdzie zorganizowano stoiska winnic, zwiedzający goście mogli degustować polskie i zagraniczne wina. Jak przystało na gród  Bachusa zainteresowanie Świętem Polskiego Wina było duże.

Nasze stoisko odwiedziło bardzo dużo gości i w tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim za bardzo mile i przychylne opinie.

Wśród polskich winnic było 8 z woj. lubuskiego, 7 z woj. dolnośląskiego, 3 z woj. małopolskiego i po jednej z woj. wielkopolskiego i podlaskiego (okolice Suwałk). Winnice zagraniczne były z Gruzji, Niemiec (Brandenburgia) i Węgier.

Nasza winnica reprezentowała Małopolskę wraz z winnicami „Demeter” i „Kuźnia” z Gromnika.

winnice_kuniademeterzawisza_zg_2009.jpg

Stoisko winnicy "Demeter" i "Kuźnia"

Winnica „Demeter” (według komisji sommelierów) w kategorii wina młode białe i czerwone, wśród winnic produkujących do 500 litrów wina rocznie, zdobyła III miejsce za wino SOLARIUS.

W tej samej komisji czerwone wina winnicy „Demeter” - CABERNETUS i MONARCHUS zdobyły VIII i IX miejsce.

Wino czerwone CABERNET winnicy „Kuźnia” - J.P. Zagórskich zdobyło VII miejsce.

Należy podkreślić, że obie winnice po raz pierwszy brały udział w takim konkursie i od razu z dużym sukcesem.

stoisko_winnica_zawisza_zg_2009.jpg

Stoisko naszej winnicy "Zawisza"

Nasza winnica „Zawisza” startowała w tym roku w silniejszej grupie winnic produkujących powyżej 500 litrów wina rocznie.

Zeszłoroczny sukces naszych win we Wrocławiu sprawił, że musieliśmy startować tym razem tylko z młodymi winami gdyż dojrzałych win zabrakło. Jednak sprostaliśmy mocnej konkurencji.

Wino białe półwytrawne SOLARIA - 2009 w kategorii wina młode białe i czerwone w komisji sommelierów zdobyło III miejsce.

Wino białe półsłodkie z odmiany Solaris o nazwie roboczej POUR DEUX (aktualnie DUET ) zostało wybrane przez wszystkich uczestników III Święta Polskiego Wina z pośród kilkudziesięciu win najlepszym winem i zdobyło tytuł GRAND VIN POLONAIS.

duet_2009.jpg

Wino DUET (na konkursie POUR DEUX )

Uważamy to za wielki sukces. Rok 2009 był dla naszej winnicy bardzo dobrym rokiem. Choć pogoda w czasie kwitnienia winorośli była bardzo kapryśna. Duże opady deszczu przyczyniły się do słabszego zapylenia przy niektórych odmianach. Jednak te odmiany, na które najbardziej liczyliśmy nie zawiodły nas.

Odmiana Solaris w moszczu osiągnęła 26,3 *Brix cukru to jest bardzo dobry wynik nie tylko na warunki polskiego klimatu. Z tego moszczu zrobiliśmy półsłodkie wino o 13% zawartości alkoholu i 5,0*Brix cukru resztkowego.

Inne odmiany również osiągnęły bardzo dobre parametry np.: C.Cortis 23,7*, C.Carol 23,3*, Regent 22,5*, Rondo 22,5*, Johanniter 21,5*.

Zaznaczyć należy też, że ogólnie wszystkie odmiany charakteryzowały się niską kwasowością, ale nie ma co się dziwić, bo wrzesień był bardzo ładny.

W połowie października mieliśmy niespodziankę w postaci 30cm śniegu, który utrzymał się kilka dni. Na krzewach wówczas znajdowały się jeszcze takie odmiany jak Monarch, Roesler i Helios. Mieliśmy obawy co do jakości owoców z tych odmian, ale jak się okazało niepotrzebnie, bo wina z tych owoców wyszły bardzo dobre. Szczególnie wyróżnia się czerwone wino z odmiany Monarch z intensywną barwą , wspaniałym bukietem i niską kwasowością.

johanniter_2009.jpg

 

Te bardzo dobre parametry

wybranych odmian winorośli

jakie osiągnęliśmy

w naszej winnicy świadczą

o wielkich możliwościach

polskiego winiarstwa w przyszłości.