baner

 

Podkładka SO4

( V.Berlandieri x V.riparia)

Podkładka została wyselekcjonowana z Teleki 4 w Niemczech. Odporna na filokserę i nicienie z rodzaju Meloidogyne. Podkładka bardzo popularna w Europie. Bardzo dobrze się ukorzenia i dobrze zrasta ze zrazami (prawie w 100%).Drewnienie łozy bardzo dobre. Oznacza się krótkim okresem wegetacji dlatego nadaje się do chłodniejszych regionów. Dobrze znosi podmokłe tereny. Dość dobrze znosi zawartość wapnia w ziemi bo aż do 18% i jest szczególnie zalecana dla żyznych ziem gliniastych. Toleruje zasolenie w glebie do 0.4 0/00 NaCl. Na ziemiach ubogich w magnez nie zalecana ponieważ źle go asymiluje. Podnosi plenność a co za tym idzie opóźnia dojrzewanie dlatego konieczne są zabiegi regulujące rozrost winorośli (cięcie i usuwanie pędów syleptycznych). Prawdopodobnie wpływa na kruchość łozy co przy zbiorach kombajnem jest niepożądane. Nadaje się do tak wrażliwych odmian jak Gewürztraminer czy Riesling. Na ziemiach ubogich może hamować wzrost odmiany naszczepionej dlatego na takich stanowiskach należy unikać tej podkładki . Zarejestrowane klony to SO4 2Gm, SO4 47Gm, SO4 60Gm.

Podkładka Kober 5 BB

(V.Berlandieri x V.riparia)

Odmiana dobrze zrasta się ze zrazami i dobrze się ukorzenia. Odporna na filokserę. Oznacza się krótki okresem wegetacji i nadaje się dla chłodniejszych obszarów z krótkim okresem wegetacji. Jeszcze większa tolerancja na wapń niż u SO4 bo do 20% ale jest szczególnie zalecana na słabsze, przepuszczalne lżejsze ziemie. Na ziemiach żyznych może prowadzić do nadmiernego wzrostu naszczepionej odmiany, dodatkowo przy odmianach czerwonych do obniżenia zawartości czerwonego barwnika i zwiększenia wrażliwości na pleśnie (Botritys). Silny wzrost opóźnia zdrewnienie łozy więc wymaga zabiegów cięcia i usuwania pędów syleptycznych. Nie nadaje się do odmian takich jak Gewürztraminer i Riesling. Wyhodowano kilkadziesiąt klonów. Najbardziej popularne to 13 Geisenheim, 148 Fribourg, 48 Weinsberg.

Podkładka Kober 125 AA

(V.Berlandieri x V.riparia)

Podkładka z dużą siłą wzrostu. Zrastanie ze zrazami bardzo dobre , bardzo dobrze się ukorzenia i wytwarza silny system korzeniowy. Mała tolerancja na wapienie przy 13% już zauważa się występowanie chlorozy. Nadaje się na piaszczyste, suche ziemie. Bardzo dobrze radzi sobie na ubogich ziemiach. Ostatnio podkładka coraz częściej stosowana do szczepień. Nadaje się do takich odmian jak Sylvaner, Chasselas(Gutedel), Pinot, Riesling, Muller-Turgau.

Podkładka Börner

(V.Berlandieri x V.riparia)

Podkładka posiada całkowitą odporność na filokserę i porażenie wirusowe przenoszone przez nicienie. Selekcja z 5 BB. Dość dobrze ukorzenia się i zrasta ze zrazami. Dotychczasowe wyniki wykazują dobre dopasowanie do różnych rodzajów ziemi. Podkładka odporna na suszę ,dobrze plonująca i odporna.

Podkładka Binova

(V.Berlandieri x V.riparia)

Jest to mutant podkładki SO4. Odporna na filokserę i nicienie z rodzaju Meloidogyne*. Podkładka bardzo dobrze przystosowuje się do różnych rodzajów ziemi ale najlepiej do raczej dobrych ziem. Bardzo dobra tolerancja na wapń do 20%.Charakteryzuje się średnim wzrostem. Średnio znosi susze, dobrze rozwija system korzeniowy.

Podkładka Couderc 3309

Podkładka wymaga ziem żyznych, próchniczych. Nie nadaje się na ziemie ciężkie, zwięzłe. Problemem jest też fakt niskiego plonowania niektórych odmian szczepionych na tej podkładce. Poza tym wykazuje opóźnienie w ruszaniu wegetacji odmiany naszczepionej co w pewnych wypadkach może okazać pozytywne np. przy odmianach wcześnie rozpoczynających wegetację ( może ochronić latorośl przed zmarznięciem).

* - Meloidogyne hapla - guzak północny - gatunek nicienia z rodziny Heteroderidae - mątwikowate. Występuje dymorfizm płciowy. Samica jest gruszkowata w kształcie. Żeruje na dwuliściennych. Liczba pokoleń w ciągu roku: 2 - 4. Jaja są składane w korzeniach. Płodność - 1000 jaj. Zimuje larwa w osłonce jajowej w korzeniu. Larwy po wniknięciu do korzeni rozwijają się. Można zwalczać za pomocą płodozmianu - przez 2- 3 lata stosować jednoliścienne.
Źródło: Wikipedia - wolna encyklopedia.